ПОСЛЕСЛОВ

След като книгата ми за Тихина се появи на бял свят колеги ми се обадиха да ми кажат, че са разполагали със снимки, които можели да обогатят и илюстрират още по-добре разказаното за любимото ни поделение. Много други съжаляваха, че не са успели да си набавят книгата. А тя по свои неведоми пътища стигна до широк кръг читатели. Искам да уверя счетоводителката от ДСК – Смолян, че към ксерокопието от първото издание на Тихина ще може да разполага със второто издание на книгата.

Искам да уверя момчето от Кентъки САЩ, че също ще му изпратя второто издание, а командоса от Пловдив да заповяда във Варна.

Много ми се иска за книгата да научи момчето, с което така необичайно се срещнахме в онази априлска вечер. Иска ми се на тези страници да му се извиня за причинения психически дискомфорт. Искам също да се извиня на милиционерите (днес сигурно са пенсионери), на които с халосните изстрели причиних физическо страдание.

Сега е времето да повдигна още завесата на „Тихина”, за да се види, че под псевдонимите в книгата всъщност живеят реални хора. Тези синове на майка „Тихина”, закърмени с нейния непримирим Дух, днес строят Нова България. Те са навсякъде – в крупния бизнес, в сферата на услугите, в здравеопазването, в охрана на обществения ред, в културата и административните структури. 

В 41-то Народно събрание на РБ наши представители са д-р Красимир Петров и адвокат Емил Радев.

Кмета на район „Приморски” в град Варна г-н Пламен Градинаров направи първите си уверени стъпки като млад офицер в нашето поделение.

През последните години страната ни праща военни контингенти за изпълнение на задачи по време на задгранични военни мисии. Като членове на тези екипи доцент д-р Пламен Минчев и д-р Константин Герганов добиха немалък опит в работата по лечението на огнестрелни наранявания, обработвайки голям брой за кратко време. На базата на този опит в Ирак и Афганистан доцент Минчев издаде книгата „Огнестрелни увреди на опорно-двигателния апарат от стрелково оръжие и експлозивни муниции”. Д-р Герганов има мисии в Босна и Херцеговина, Косово и Афганистан.

Собственикът на хотели г-н Димитър Димитров дълги години беше заместник командир по политическата част в „Тихина”.

Второто издание на „Тихина” стана възможно благодарение на спомосъществувателството на собственика на мидена ферма г-н Найден Станев.

Кориците на новото издание са дело на художника Иван Николов известен от книгата с псевдонима Художника.

Днес за времето, когато беше създадено поделението става дума единствено в научните трудове, посветени на този период от човешката история. Стигна се до един своеобразен „обществен договор” завръщането към темата „студена война” най-малко да се възприема като проява на недобро възпитание. Очевидно привържениците на този подход имат немалко основания – „студената война” приключи поне „де юре”, с „горещия” вариант човечеството се размина, но вечният мир си остава все така далечна неосъществима мечта.

Регионалните военни конфликти се превърнаха в неразделна част от „комфорта” на съвременната цивилизация до такава степен, че след приключването на някой от тях обществото изпитва едва ли не психологическа потребност да научи за друг.

В началото на ХХІ все повече държавни мъже приемат, че за обуздаване на вълната от тероризма още в близко бъдеще са необходими многобройни, добре подготвени, специално обучени и екипирани въоръжени сили. Инфраструктурата на бандитските формирования не може да бъде унищожена с високотехнологичното оръжие – обикновено тези групи нямат постоянни центрове за базиране. Терористите живеят в гъстонаселени райони като мирни жители, там крият оръжието и боеприпасите си. Атака с високотехнологично оръжие ще причини само многобройни жертви сред мирното население, а терористите няма да пострадат.

МСРО беше създаден като ударно подразделение на ВМС за специални операции, днес той успешно преориентира бойната си готовност към антитерористични и мироопазващи акции.

10 януари 2011 г.