София – Москва
Следа в следа, по този път
вървя и днес, за кой ли път?!
На 29.VІІ.1998 година в 12:30 часа обърнах петалата на чуждоземния кон, оседлах го и го яхнах. Дали от обратния ъгъл на курса, който му зададох или от предалото му се мое нетърпение той се засили по равното софийско поле, изцвили призивно над притихналия в обедния зной град и напрегнал потни хълбоци прескочи стария Балкан.
Прелетях над мястото, където преди повече от тринадесет века, Белият конник* бе забил меча си сред полята на малка Скития и продължих нататък като от високото следвах следите, оставени от прадедите ни в някога нашите степни ширини отвъд Дунава. Оттам на север и на изток трябваше опипом да разгръщам мрака на миналото и да търся пътя на българите. За съжаление сив килим от кълбести облаци покри старата диря, затова отвърнах поглед и се огледах наоколо.
Седях ес-образно сгънат на седалката на левия борд на ТУ-134. Положението на тялото ми много напомняше на стойката на древните ни войни-ездачи. Не че толкова ми се искаше да приличам на Аспарухов конник, просто администрацията на летището по никакъв начин не искаше да допусне в товарното помещение тежкият ни обемист багаж и се наложи да се преобличаме и преобуваме, а раниците и палатките да носим като ръчен багаж.
Някъде зад гърба ми в същото положение се намираше и съекипникът ми в това начинание Христо.
Размърдах свитите си колене и опрях рамо о борда на самолета, така малко ми олекна и можех да отдъхна от перипетиите на аерогара “София”.
Усещах тръпнещото от напора на мощните мотори тяло на неголемия самолет и мислите ми запрепускаха, но не напред, а назад. Оказах се тук благодарение една идея на работодателя ми. През октомври 1997 година той ме извика в офиса си.
– Какво ще кажеш да изкачим Еверест в състав: аз, ти, и доктор Красимир Петров?
Погледнах го изпитателно, лицето му бе сериозно, вглъбено, но като че ли мислите му бяха и някъде другаде. Познавахме се доста отдавна. Заедно бяхме преодолели не едно предизвикателство, не една опасност, застрашаваща както нашия, така и живота на подчинените ни.
След като напуснах военния флот, като че ли изгубих пътя си. Оказах се напълно неподготвен за по-малката динамика на цивилния живот. Открих че след 25 години във въздуха, водата и гората не мога да говоря с цивилни. Бракът ми се клатеше.
Чувствах се като в дълъг тъмен тунел, на края на който бяха неизвестността, старостта и смъртта. Захванах се с това, за което имах относителни познания – охраната на хората, тяхното имущество и средства за производство. На плещите ми легна създаването, организацията и структурирането на охранителна фирма. Подготовка на охранителния състав за сравнително непозната дейност в остра конкуренция с полицията и създадените вече частни охранителни фирми.
Вече бях на петдесет и две години, в сравнително в добро физическо състояние без излишни килограми, но освен едночасовите обедни почивки, в които поддържах беговата си форма, нямах друго свободно време, а камо ли за алпинизъм. В същото време катераческия ми опит бе твърде оскъден. Най-голямата височина, която бях преодолявал в миналото, не бе дори на умерено голяма височина. Истината беше, че никога не бях надвишавал връх Мусала* (2925) метра. Другите ми алпийски умения се изчерпваха с извършването на няколко “рапела” от вертолет и на скалист морски бряг от височина 20 метра.
Предложението обаче бе твърде примамливо, може би единствено в живота ми. То ми даваше възможност да стъпя на земята на древните българи, да се поклоня пред светинята на всички българи Кан Тангра.* Така открих за себе си, че момчешките мечти умират трудно, изключих здравия разум и приех предизвикателството. Дадох си сметка, че в такъв преломен момент от моя живот и от безпътицата, в която бе изпаднал бедният ми народ и двамата се нуждаехме от извисяване, което да ни даде възможност да огледаме пътя пред себе си.
Корпуса на самолета все така ритмично потръпваше, пулсациите попиваха в рамото ми, а мислите отново ме връщаха назад.
За организирането и провеждането на експедиции до Еверест знаех само от литературата и медиите.
И в този затворен и все още твърде консервативен кръг “над облаците” все по-упорито си пробива път новото предизвикателство – все по засилващата се комерсиализация на Еверест. “Отвеждането до върха на тълпи от новаци срещу заплащане”, – изсумтял Едмънд Хилари, “е проява на предизвикателно неуважение към планината”.
Това предизвикателно неуважение днес струва от 40000 до 70000 долара.
Реших най-напред да потърся четвъртия от “групата”, който трябваше да ни бъде и водач. Сетих се за едно момче, което кандидатства в поделението, но не го приеха, а после се изяви като алпинист (това научих от пресата).
Срещнах се с Христо Райков. Оказа се че междувременно той е изкачил в. “Ленин” в Памир, а също така има и успешни изкачвания в Андите.
Той предложи да се свържем с Борислав Димитров, който организирал комерчески експедиции в Хималаите.
По-късно разбрах, че той е изкачил връх Чо Ойю, а на 12 октомври в състава на българо-белоруска експедиция достига връхната точка на шестия по височина връх “Дхаулагири”-8167м.
Ето какво казва за себе си Борислав в книгата на Сандю Бешев
“Българските осемхилядници”: “…На височина 5800 м, в подножието на североизточния ръб, построихме нашия лагер I. Пътят от базовия лагер до лагер I не бе от най-трудните, но е доста опасен, тъй като съществуваше реална опасност от падане на лавини и каменопади. Лагер II построихме на 6600 м, а лагер III на 7400 м, където изнесохме спални чували и няколко бутилки газ. Това първо излизане не мина без инциденти. Илия Александров, който имаше малък височинен опит, тръгна нагоре към лагер II без да е аклиматизиран. Там изпада в тежко състояние и започва да развива мозъчен оток. Имал е късмет, спасява го руски лекар с инжекции и японските алпинисти с кислород, а Тончо Тончев и Радко Рачев го свалиха до базовия лагер за реанимация и с това той приключи участието си в нашата експедиция…
Самият аз тръгнах към върха на 12-и октомври рано сутринта и по обед бях на най-високата точка. Духаше силен вятър и на места пълзях на колене, за да не ме отнесе в пропастта. Имах пухени ръкавици, които спасиха ръцете ми от измръзване. На върха не оставих нищо, защото никога не нося излишен багаж. Направих обаче много снимки, за доказателство, в четирите посоки и се смъкнах бързо надолу. След два дни бях вече в базовия лагер. Там, по радиостанцията получих съобщение, че Ирина, с която се изкачихме на върха в един и същи ден се прибрала в лагер III. Имала тежки измръзвания и не може да ходи. Помолих един от шерпите на японската експедиция да се изкачи нагоре. Срещу сумата от 100 долара, той се съгласи веднага. При свалянето и надолу много активно се включва и Здравко Петков, който буквално я е носил на гръб…”/.
През месец декември същата година най после се свързах с Борислав Димитров и след няколко дни той дойде във Варна. Посрещнах го в офиса на фирмата, в която работех и го представих на Собственика.
В разговорите с него се избистриха и пътищата за постигане на целта.
Разработен бе план за подготовка, който включваше три етапа –
– Първи етап – на територията на страната да се проведат:
1.Тренировки по скално катерене в близост до гр.Варна (Разделна) през периода октомври – ноември 1997 г.
2. Зимен планински лагер в района на връх Вихрен през декември 1997 г., и лагер в района на в. Мальовица през януари – февруари 1998 г.
– Втори етап – всокопланинска аклиматизация в района на Голям Тян Шан
(в.”Хан Тенгри” 7010 м., и в.”Победа” 7439 м.) през август 1998 г.;
– Трети етап – атака на Еверест с разчет – април – май 1999 г.
Успоредно с това трябваше да започне и снабдяването със необходимата високопланинска екипировка за ТЯН ШАН и ХИМАЛАИТЕ.
След дълги обсъждания относно качествата на съвременната алпийска екипировка за сигурност, надеждност, олекотяване и поносима цена се спряхме на следното:
Малка част от екипировката и инвентара от оборудването можехме да набавим от алпийския магазин “НАМАСТЕ” на Борислав в гр. София ул. “Арх.Й.Миланов” 26, но за останалото трябваше да се пътува до Италия, Австрия, Германия и Англия.
Финансирането бе осъществено благодарение на генералния спонсор “Мустанг” ТV (понастоящем M SAT).
В процеса на подготовка се появиха и непредвидени проблеми от организационен и кадрови характер. През месец декември д-р Петров замина на плаване като лекар на кораб. Всеки момент се очакваше Собственика да пътува за Япония по работа, а това се осъществи чак в началото на март. И така обективни и субективни причини провалиха първоначалния план за алпийска и чисто техническа катераческа подготовка на скални терени в зимни условия.
След завръщането си от Япония в края на март 1998 г., Собственика ми даде една парична сума и каза, че трябва да стигне за екипировката на трима души. Той окончателно се отказва от експедицията до Тян Шан.
Направих необходимите разчети и се оказа, че парите стигат за екипирането, пътуването и пребиваването в Киргизия само за двама души.
Екипировка за Тян Шан:
В средата на месец юли работата по снабдяването с необходимата екипировка приключи. Появи се и неочакван спонсор в лицето на г-н Кръстев, бивш колега от “Тихина”, който в момента се занимаваше с производството на колбаси. Той ни подари 15 килограма луканка “Нестинарка”. Бяха осигурени и самолетните билети София–Москва–Бишкек и обратно.
В Киргизия трябваше да бъдем поети от фирма “Tien Shan Travel” с директор Владимир Бирюков.
Към 16 часа (московско време) командирът на самолета обяви, че наближаваме Москва. В това време откъм лявата (моята) страна на нашия самолет се появи МиГ – 23 и летя редом с нас известно време.
Започнахме снижаване. Облачността се разкъса. Появиха се западните окрайнини на Москва. Ясно се виждаха водни канали и отделни водоеми, все признаци за блатиста местност. Не знам по какви причини, но направихме четири пълни кръга над този район. Така че на фона на блатистия пейзаж можах да се любувам и на кокетни вили от червени тухли и отделни дървени бараки.
В 16.20 кацнахме най-после на летище “Шереметиево”1.
Мила руска служителка от митницата, като разбра, че сме българи, ни измъкна от безкрайната опашка, подпечата документите без проверка на багажа и на изпращане ни се усмихна чаровно.
В 17 часа вече сме в автобус на път за летище “Домодедово”. Оттам по указания на фирма “Намасте” трябва да вземем самолет за гр.Бишкек (бившият Фрунзе) столицата на Киргизия. Прекосяваме Москва от запад на изток. Изненадан съм от чистотата на града, който познавам само от филмите и литературата. Много зелени площи. Автомобилния трафик е умерено натоварен.
В 19.30 часа пристигаме на летището. Разтоварваме багажа. Неприятна изненада. Денковете са в ужасно състояние. Единият е разкъсан, а двата са еднакво прашни и мръсни. Тук е истинско стълпотворение – “тюбитейките” са преобладаващи. Тук–там се мяркат и чалми. Усилено полицейско присъствие. Има както редови милиционери, така и патрули от спецназовци от “Алфа”. Все още тлее чеченският конфликт. Разраства се Нагорни–Карабахският. Въобще изтокът след Афганистанската криза не е същият.
Бързаме да си заверим билетите. Обикаляме цялата аерогара и се оказа, че трябва отново да се върнем там откъдето тръгнахме преди три часа. Бяхме се предоверили на агенцията-организатор и на недобронамерени служители от арерогара “Шереметиево”.
Притеснени сме от времето, защото се смрачава, а остават два часа и половина до полета до Бишкек. Наехме такси “Опел Пасат”, и се втурнахме като на състезание по хубав околовръстен път (този път заобикаляме Москва от югозапад). Трафикът на движението е претоварен и изкусния водач е принуден да изпреварва отляво, отдясно само и само да пристигнем навреме на летището. В 22.00 часа за втори път акостираме на аерогара “Шереметиево” 1.
И докато чакахме повикване се огледах наоколо. За разлика от Домодедово тук бе спокойно, защото полетите са основно за европейската част на Русия.
*Белият конник – кан Аспарух(иран.) – аспа – кон и рух – бял.
*Мусала – До ХV век връх Мусала, най-високият връх на Балканският полуостров, се е казвал Тангра. След това, по… исторически и идеологически причини е прекръстен на Мусла”.
С настъплението на мюсюлманската религия арабската дума мусалла се разпространила в целия арабски свят, без значение на какъв език се говори в съответната страна.
Арабското име Мусала може да се преведе като молитвено място или малко по-разширено – молитвен връх.
През периода 1949-1962 г. пък, пак по подобни причини, е прекръстен на Сталин. (бел.авт).
*”Котка” – решетъчно стъпало от петсантиметрови стоманени шипове за ходене по лед, което се прикрепва към подметката.
*Жумар – голямо колкото портфейл съоръжение, което прихваща въжето с помощта на метален палец. Палецът позволява на жумара да се плъзга нагоре, без да се връща, но защипва сигурно въжето, само ако прикачва тежест. Като се придърпва нагоре с палеца, катерачът се изкачва по въжето.